top of page

Péče o psí seniory

DOGGURU

 
Péče o psí seniory

 

Fyzioterapie psích seniorů je oblíbenou součástí naší práce a tato skupinka klientů se v poslední době k mé nemalé radosti začíná oproti časům dřívějším pěkně rozrůstat. Přímo úměrně k tomu, jak se zkvalitňuje veterinární péče o naše čtyřnohé miláčky a pejskové se mohou dožívat vyššího věku, tak se zvyšuje i zájem páníčků o to, aby své psí přátele udrželi co nejdéle v dobré kondici a dopřáli jim pokud možno co nejvíce aktivní a pohodový závěr života. A toto je ten pravý okamžik pro rehabilitaci starších pejsků a jejich znovunavrácení do aktivního života.

Psí babičky a dědové k nám většinou přichází ve chvíli, kdy jim již pohyb začíná dělat velké problémy. Někdy je na vině stáří jako takové, někdy jsou to ortopedické a neurologické problémy, které stojí za tím, že pejsek přestává být ochotný se hýbat, špatně se zvedá, trvá mu déle než se rozejde a procházky se postupně zkracují, ale nejčastěji je to kombinace obojího.

Takového nově příchozího seniora čeká při první návštěvě z pravidla kompletní prohlídka pohybového aparátu, při které si zmapujeme co pejska trápí, bolí, v jaké je celkové fyzické kondici, jaký má rozsah pohybu v končetinách, vyzpovídáme páníčka jestli pejsek měl nebo má nějaké akutní či chronické problémy, a to ať už charakteru ortopedického, neurologického, či s dýchacími cestami nebo se srdíčkem. Dle konkrétní anamnézy sestavíme psímu seniorovi individuální  rehabilitační program na míru tak, abychom ho zbytečně nepřetížili, ale zároveň ho podnítili k zvyšování fyzické aktivity.

Všeobecně se rehabilitační program psího seniora sestává ze dvou hlavních částí. První část je to práce u nás v ordinaci, kam pejsek dle své fyzické kondice dochází prvních pár týdnů většinou dvakrát týdně, aby si postupně zvykl na zátěž a poté postupně snižujeme přes jednou týdně až na udržovací frekvenci jednou měsíčně. Terapie u nás v ordinaci je většinou kombinací chůze v aquaterapeutické vaně, kdy je pejsek odlehčen vodou až na 80% jeho tělesné hmotnosti, tudíž může nasvalovat a rozhýbávat se s minimálním zatížením kloubů a kostí. Podvodní pohyblivý pás pak pejska stimuluje k plynulé chůzi, které při běžné procházce docílíte jen velmi těžko, a tím zvyšuje vytrvalost a tedy celkovou kondici psího seniora. Zejména z počátku je zátěž u této choulostivé skupiny pacientů nutné dávkovat pozvolna a po kousíčkách, proto psí babičky a dědečkové dostávají ze začátku častější pauzy, aby si odpočinuli a nabrali dech. V rámci pauzy se ale jen nebaští pamlsky, ale přichází teprve to pravé seniorské wellness v podobě masáže namáhaných končetin pod vířivkou.
golden_massage-520x346.jpg
 
Po „plavání“, jak s oblibou velká část klientů říká, přichází na řadu pečlivé sušení, aby se nám senioři nenastydli a poté jemná manuální práce dle potřeby konkrétního pejska. V ordinaci to ale nekončí. Druhá část rehabilitačního programu se odehrává na domácí půdě. Páníčkové odchází domů vybaveni radami a tipy jak s pejskem cvičit doma, jak mu upravit pohybový režim, jak pejska případně namasírovat. Nezapomínáme ani probrat celkovou životosprávu od stravování, přes vhodné doplňky stravy až po „komfort ubytování“ (vhodný pelíšek a jeho umístění, přizpůsobení povrchů), který starší pejsek již potřebuje.
Je to jedna z nejhezčích situací, když po pár návštěvách u nás, psí senior, který se před tím sotva ploužil, přichází mnohem svižnějším krokem a majitelé nám s úsměvem na tváři nadšeně sdělují, že jim jejich nejlepší přítel omládl před očima, že má zase více chuti do života, lépe se zvedá, zase chce chodit na procházky, že vylezl pár schůdků ze dvorku do domu, které před tím byly nad jeho síly, nebo, že se jim prostě zdá jednoduše spokojenější a méně bolestivý. A to není málo! A to nás těší! Tito klienti nám nezřídka kdy po absolvování intenzivního cyklu terapií zůstávají a i nadále dochází na takzvané „udržovačky“. A to nás těší dvojnásob!

                                                             Mgr. Barbora Šulcová, CCRP
dog-massage.jpg
bottom of page