top of page

Dornova metoda

IMG_0114.jpg
 
Dornova metoda
 
Dornova metoda je šetrná manuální technika, která navrací klouby a obratle do jejich původních správných pozic. Dornova metoda je jemná komplexní terapie užívaná při problematice bolestivosti pohybového aparátu. Jemná proto, protože by pejsek při ošetření v žádném případě neměl pociťovat bolest a komplexní proto, protože je potřeba pracovat nejen s kostmi a klouby, ale neméně důležité je připravit na práci i měkké tkáně, tedy svaly, šlachy a fascie.
Dalším důležitým principem Dornovy metody je, že pracujeme pod lehkým tlakem palců či ruky terapeuta, a to za přirozeného kývavého pohybu končetin pejska. Žádný pohyb by neměl být proveden trhnutím a překročit práh bolesti.
Potřeba četnosti a intervalu opakování ošetření Dornovou metodou je individuální dle vážnosti stavu každého pejska a stáří problému. Obecně vzato však platí, že celkové ošetření je vhodné několikrát za sebou zopakovat v kratším časovém úseku, pokud řešíme problém akutnějšího charakteru. Preventivní ošetření je pak vhodné jednou za tři týdny až měsíc.
Dieter Dorn, zakladatel Dornovy metody, si přál, aby byla metoda volně šířena a za celý svůj život, až do roku 2011, kdy zemřel, si nenechal metodu registrovat ochrannou známkou pod svým jménem. Dornova metoda, jakožto metoda, která nebyla vyvinuta odborníky z oblasti medicíny a fyzioterapie, a která nebyla nikdy registrována pod ochrannou známkou svého zakladatele, tedy stále spadá do skupiny alternativních přístupů, avšak prováděna by měla být pouze terapeutem, který obdržel osvědčení o absolvování kurzu u některého z renomovaných učitelů. Zvířecí Dornova metoda vychází z té lidské, a to s ohledem na fyziognomii těla konkrétního zvířete, přičemž ostatní principy zůstávají veskrze nezměněny.
bottom of page